Czym jest psychoterapia grupowa?
W czasie radzenia sobie z problemami pomoc innych ludzi często jest oceniona. Ludzie to istoty społeczne, więc potrzebują kontaktu z innymi osobami. Jego brak skutkuje apatią i stopniowym pogarszaniem się samopoczucia. Praca w grupie wykorzystuje mechanizmu otwierania się ludzi podczas grupowych kontaktów, by przeprowadzić skuteczny proces leczenia. Psychoterapia grupowa zazwyczaj przebiega w grupach od 7 do 13 osób, gdzie idealną liczbą uczestników jest 10, góra 11 osób.
Dwa rodzaje psychoterapii grupowej
Psychoterapia grupowa dzieli się na dwa rodzaje:
Terapia psychoterapeutyczna
W obu grupach terapia psychologiczna wymaga przygotowania pacjentów przed rozpoczęciem terapii oraz ostrożnego doboru pacjentów. Nie wolno pozwolić, by pacjent znacząco różniący od pozostałych uczestników dołączył do grupy. Terapeuta ustala w grupie warunki terapii oraz norm obowiązujące podczas spotkań. Do najczęściej spotykanych zalicza się między innymi:
Czynniki leczące w psychoterapii grupowej
Psychoterapia grupowa pozwala zorientować się jak pacjent jest odbierany i jaką role pełni w małym systemie społecznym. Grupa jest środowiskiem, jakie pomaga zidentyfikować problemy, ale stanowi również zespół wsparcia, który pokazuje co może przyczyniać się do dysfunkcjonowania w społeczeństwie. Czynnikami stanowiącymi podstawę leczenia w psychoterapii grupowej są:
Psychoterapia grupowa wpływa na samopoczucie osoby uczestniczącej w spotkaniach. Grupa stanowi dla osoby potrzebującej wspólnotę, potrafi przełamać uczucie izolacji od innych, stwarza poczucie bycia potrzebnym, oferuje zaufanie i zrozumienie, które jest trudno znaleźć poza terapią.
Znamy wiele form i dróg psychoterapii. Wszystkie one są dobre, o ile tylko prowadzą do celu, jakim jest uleczenie
Plac Czerwca 1976r. nr 3 Warszawa
Ośrodek Rejestracja
NFZ dzienny: 22 2500884
NFZ poradnia: 22 2500883
Prywatne: 22 2500860
victi@victi.pl