logo ue

Usługi

Psychoterapia GRUPOWA

Psychoterapia GRUPOWA

Czym jest psychoterapia grupowa?

W czasie radzenia sobie z problemami pomoc innych ludzi często jest oceniona. Ludzie to istoty społeczne, więc potrzebują kontaktu z innymi osobami. Jego brak skutkuje apatią i stopniowym pogarszaniem się samopoczucia. Praca w grupie wykorzystuje mechanizmu otwierania się ludzi podczas grupowych kontaktów, by przeprowadzić skuteczny proces leczenia. Psychoterapia grupowa zazwyczaj przebiega w grupach od 7 do 13 osób, gdzie idealną liczbą uczestników jest 10, góra 11 osób.

Dwa rodzaje psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa dzieli się na dwa rodzaje:

 • Psychoterapię grupową zamkniętą – polega ona na rozpoczęciu terapii przez jedną grupę w tym samym czasie, brak możliwości dołączania nowych członków. Charakteryzuje się zazwyczaj silniejszymi więziami między członkami grupy, jak również mocniejszym procesem psychoterapeutycznym.
 • Psychoterapię grupową otwartą – w tym przypadku grupa pracuje cały czas, członkowie przychodzą i odchodzą, nie wyznacza się w niej początków i końców terapii, jeden pacjent może być bliżej zmian, drugi dopiero rozpoczyna ku nim swoją drogę. Grupy otwarte bardzo dobrze funkcjonują pod względem organizacyjnym i często stanowią formę wsparcia. Takimi grupami najczęściej są grupy skierowane do rodzin z problemem alkoholowym, ofiar przemocy czy osób doświadczających trudności w kontaktach z innymi ludźmi.

Terapia psychoterapeutyczna

W obu grupach terapia psychologiczna wymaga przygotowania pacjentów przed rozpoczęciem terapii oraz ostrożnego doboru pacjentów. Nie wolno pozwolić, by pacjent znacząco różniący od pozostałych uczestników dołączył do grupy. Terapeuta ustala w grupie warunki terapii oraz norm obowiązujące podczas spotkań. Do najczęściej spotykanych zalicza się między innymi:

 • zasada mówienia bez wewnętrznego cenzurowania się
 • zasadę dyskrecji
 • zasadę zwracania się do siebie po imieniu

Czynniki leczące w psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa pozwala zorientować się jak pacjent jest odbierany i jaką role pełni w małym systemie społecznym. Grupa jest środowiskiem, jakie pomaga zidentyfikować problemy, ale stanowi również zespół wsparcia, który pokazuje co może przyczyniać się do dysfunkcjonowania w społeczeństwie. Czynnikami stanowiącymi podstawę leczenia w psychoterapii grupowej są:

 • świadomość, że problemy pacjenta są bardzo podobne do problemów innych członków grupy
 • nadzieję na wyzdrowienie wynikającą z obserwacji osób, którym udało się przezwyciężyć lub zminimalizować swoje objawy chorobowe.
 • informacje zwrotne na temat własnego zachowania
 • poczucie wsparcia grupy
 • odreagowania frustracji w atmosferze zrozumienia i zaufania
 • wchodzenie z innymi uczestnikami we wzajemne relacje

Psychoterapia grupowa wpływa na samopoczucie osoby uczestniczącej w spotkaniach. Grupa stanowi dla osoby potrzebującej wspólnotę, potrafi przełamać uczucie izolacji od innych, stwarza poczucie bycia potrzebnym, oferuje zaufanie i zrozumienie, które jest trudno znaleźć poza terapią.

 

close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
  lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Victi, Plac Czerwca 1976r. nr 3, 02-495 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

   [recaptcha]

   Znamy wiele form i dróg psychoterapii. Wszystkie one są dobre, o ile tylko prowadzą do celu, jakim jest uleczenie

   Victi - NZOZ Ośrodek Terapii Uzależenień
   Victi - NZOZ

   Szanowni Państwo, NZOZ Victi od dnia 3.01.2022 zmienia swoją lokalizację.

   Nowy adres placówki:

   Ul. Siłaczki 3/9, 02-495 Warszawa

   wejście do budynku z prawej strony, wjazd windą na IV piętro

   Ośrodek Rejestracja:
   +48 669 200 600
   +48 690 807 068

   victi@victi.pl

    

   Nr Rachunku bankowego:

   Victi Sp. z o.o.

   17-2030-0045-1110-0000-0316-0350

    [recaptcha]

    logo stopka ue
    © Copyright 2017 VICTI Realizacja MediaHealth